MaastrichtHolenderskie miasto Maastricht w historii Europy zapisał się na dobre dzięki temu, że to właśnie tu doszło do zawarcia traktatu tworzącego Unię Europejską, który podpisany został oficjalnie przez Radę Europejską. Miasto położone jest na południu Holandii, nad rzeką Mozą. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie Maastricht jest najstarszym holenderskim miastem.

Maastricht przyciąga wielu fanów fortyfikacji, bowiem nimi usiane jest całe miasto. Stanowią one najważniejsze zabytki regionu. Fragmenty murów obronnych, stare zabudowania czy kościoły powstałe wiele lat temu wyróżniają te miasto na tle innych.

MaastrichtTurystom przybywającym tu po raz pierwszy z pewnością należy polecić zobaczenie Bramy miejskiej Helpoot, oraz pozostałości po takich fortyfikacjach jak: Hoge Fronten, Linie van Du Moulin. Wiele wrażeń dostarcza także przejście podziemnymi tunelami nazwanych Casemates. Zobaczyć należy również centralny plac, gdzie tuż przy rynku znajduje się ratusz (Markt). Sławniejsze kościoły w Maastricht to na przykład charakterystyczny Sint-Servaas Basiliek (skupiający elementy pradawnego stylu romańskiego), gotycki Sint-Janskerk i Onze-Lieve-Vrouw- Basilica. Wzgórza nad miastem są także idealnym miejscem na zwiedzanie jaskiń, wycieczki na ogół odbywają się z przewodnikiem i są bardzo łatwo dostępne. Jeśli szukacie wrażeń dla duszy, w Maastricht można polecić kilka świetnych muzeów, najbardziej lubiane są muzea sztuki: Bonnefanten Museum oraz Natuurhistorisch Museum, a także niewielkie muzeum hotelowe: Derlon Hotel Muzeum. Dla spragnionych zgiełku, tłumu i sporego otoczenia obywateli poleca się znany plac Onze-Lieve-Vrouwe Plein, to bijące serce Maastricht. Położonych jest tam najwięcej restauracji, barów i kawiarni, w których można spokojnie usiąść i zrelaksować się po całodniowym przemarszu.

Do Holandii możemy pojechać samochodem, autokarem, lub zdecydować się na szybszy transport lotniczy, ofertę znajdziemy w internecie. Na miejscu bez problemu znajdziemy odpowiedni dla siebie nocleg, do wyboru są tanie hostele, oraz hotele o wysokim standardzie. Oto kilka najciekawszych i najlepiej tam ocenianych hoteli. Bastion Deluxe Hotel, Hotel d’Orangerie, Derlon Hotel Maastricht. Każdy z nich jest pod pewnym względem wyjątkowy, co powoduje, że goście często wracają w to samo miejsce. Hotel Bastion posiada 123 pokoje, doba za dwójkę kosztuje około 285 złotych. D’Orangerie to dobry obiekt, trzygwiazdkowy dorównujący jednak tempem rozwoju nawet swoim większym rywalom. Pokoi ma on jedynie 28, jednakże położenie mówi samo za siebie- jest to zabytkowy budynek z XVIII wieku. Za noc przyjdzie nas tam zapłacić 476 złotych. Ostatni z listy to Derlon Hotel. Derlon ma niewiele więcej pokoi niż D’Orangerie, tylko 48, budynek łączy jednak elementy klasyczne z nowoczesnością. Jak widać taktyka działa gdyż licznie jest odwiedzany przez Holendrów jak i obcokrajowców. Cena za pokój dwuosobowy to 741 złotych.