Dawno minęły czasy, kiedy mówiąc port lotniczy myślało się o warszawskim Okęciu, dziś oprócz głównego naszego lotniska, doskonale radzą sobie lotniska w Gdańsk, Wrocławiu i Katowicach, które ciekawą ofertą przyciągają coraz więcej zadowolonych klientów. A skoro mowa już o Międzynarodowym porcie lotniczym Katowice, dokładnie znajdującym się w miejscowości Pyrzowice, która oddalona jest od centrum stolicy śląska o około 30 kilometrów, warto wspomnieć, że zajmuje on 4 miejsce pod względem operacji lotniczych wśród wszystkich portów lotniczych w kraju, jest również regionalnym portem całego województwa śląskiego.

lotnisko pyrzowice

Na katowickim lotnisku przez ostatnie lata wiele się wydarzyło, mnóstwo inwestycji, nowi operatorzy to tylko mała, choć bardzo istotna część zmian, jakie się tutaj dokonały. Przyjrzyjmy się trochę bliżej inwestycjom lotniska, okazuje się że możemy wymienić ich naprawdę sporo. Pyrzowice pół roku temu oddały do dyspozycji ukończone i gotowe do użytku trzy drogi kołowania a także rozbudowały część płyty postojowej numer 1. Od tego czasu płyta wyposażona jest w 15 stanowisk postojowych. Branżowe informacje donoszą, że od tego czasu z ulepszonej infrastruktury skorzystało już około 14 tysięcy maszyn, tak więc pieniądze nie poszły na marne. Prace trwały dwa lata, lecz dzięki nim lotnisko w Katowicach może teraz przyjmować dwa razy więcej klientów.

Inną sprawą jest budowa nowej drogi startowej, która rozpoczęła się rok temu, a prace budowlane trwają po dzień dzisiejszy. Do tej pory udało się wykonać nieco ponad połowę zaplanowanych prac. W lutym zeszłej zimy prace rozpoczęły się od przeprowadzenia rozpoznania na terenie oddanym do użytku, usunięto jakiekolwiek przeszkody lotnicze jakie mogły znajdować się na tym obszarze. Pierwsze roboty budowlane miały miejsce w czerwcu, między innymi nałożono pierwszą warstwę specjalnej nawierzchni na odcinku 150 tysięcy metrów kwadratowych. Port lotniczy Katowice Airport przy budowie nowej drogi zadba również bardziej o bezpieczeństwo pasażerów, wyposażając infrastrukturę w elementy nowoczesnej nawigacji (ILS kategorii II). Nowiuteńki sprzęt będzie miał na celu pomoc pilotom w posadzeniu maszyny w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

Inwestycje, o których wspominamy kosztowały ponad 267 milionów złotych. Cały projekt, dzięki któremu udało się w ogóle zorganizować tego typu prace nosi nazwę „Port lotniczy w Katowicach-rozbudowa i modernizacja infrastruktury lotniskowej i portowej”. Akcja została również dofinansowana z funduszy unijnych. Zaangażowany w ten projekt został także Program Operacyjna Infrastruktura i Środowisko, który zajmuje się ważnymi dla Polski przedsięwzięciami w sektorze gospodarczym,

lotnisko pyrzowice