Podróżując po świecie zaglądamy do cudzych stolic, a tymczasem okazuje się, że własną nie za dobrze znamy, a są i tacy, którzy jej nigdy nie odwiedzili. Warszawa kojarzy się im z betonem, korkami, pędem szczurów po szczeblach kariery, niustającym ruchem i drożyzną. Tymczasem jest ona jedną z najtańszych stolic Europy, miejscem nieustającego rozwoju kultury, miastem pełnym fantastycznych zabytków, pubów, parków i niepowtarzalnego blasku. Warszawie nie brakuje też zieleni, która w wielu miejscach kreuje specyficzny charakter i klimat miasta. Skwery, parki, zieleńce oraz lasy są ważnym miejscem sportowo-rekreacyjnym dla mieszkańców stolicy, szukających wśród miejskiej przyrody wypoczynku i możliwości ucieczki choćby na chwilę od obłędnej rzeczywistości.

Warszawa

Warszawa jest niezwykłym miastem, które w przeszłości podczas wojen wielokrotnie było niszczone. Ogromnym wysiłkiem odbudowane dziś przez turystów całego świata jest bardzo doceniane. Wspaniale się w niej przenikają wpływy kultury Europy zachodniej i wschodniej. Zrekonstruowane z wielką pieczołowitością zabytkowe pałace, kościoły, gmachy i zespoły architektoniczne znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Zazwyczaj wycieczkę po Warszawie rozpoczyna się od poznania największych jej perełek, czyli od będącego najstarszą dzielnicą Starego Miasta. Mury stojącego tu zamku królewskiego i klimatycznych mieszczańskich kamienic, doskonale pamiętają ważne dla Polaków historyczne dzieje. W pobliżu Placu Bankowego znajduje się jeden z najpiękniejszych arystokratycznych pałaców Warszawy, barokowy Pałac Krasińskich. Niedaleko niego stoi pomnik Powstania Warszawskiego. Drugim przepięknym pałacem jest królewska rezydencja Jana III Sobieskiego i Augusta II w Wilanowie. Wraz z otaczającym go ogrodem, pałac ten należy do jednego z najcenniejszych zabytków polskiego baroku. Turyści nie zapominają też o Łazienkach Królewskich, będących jednymi z najpiękniejszych w Europie tego typu zespołów. W jego skład wchodzi letnia rezydencja monarsza, wspaniały klasycystyczny Pałac Na Wyspie, Wielka Oranżeria z teatrem dworskim, Biały Dom i Pałac Myślewicki. Obiekty otacza park będący kombinacją elementów ogrodu francuskiego z krajobrazowym parkiem angielskim. Niedaleko Łazienek znajduje się wytworna dzielnica Warszawy, pełna zabytkowych pałacyków, willi, wytwornych czynszowych kamienic i licznych ambasad. Są to Aleje Ujazdowskie, przy których stoi też Belweder, gmachy Urzędu Rady Ministrów i Park Ujazdowski.

Oprócz zabytków pełno w Warszawie miejsc kulturalno-rozrywkowych jak kina, teatry, opera, galerie sztuki, muzea, dyskoteki, nocne kluby. W restauracjach można skosztować kuchni wielu narodów świata. Po mieście porusza się metrem, tramwajem, autobusem lub taksówką.

Jeśli mieszkasz w Trójmieście, Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, Krakowie, Rzeszowie i Katowicach, to omijając wszelkie korki polskich dróg najszybciej w stolicy wylądujesz samolotem, wystarczy tylko, że kupisz bilet lotniczy do Warszawy i w krótkim czasie wylądujesz w stolicy na lotnisku im. Fryderyka Chopina.